Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı "KOAH"

KOAH Nedir?

KOAH bir akciğer hastalığıdır.
Hava yolları akciğerlere hava taşır. Hava yolları bir ağacın dalları gibi uca doğru gittikçe küçülür. Her bir ince dalın sonunda minik baloncuklara benzer çok sayıda hava kesesi vardır.

Sağlıklı kişilerde bütün hava yolları açık ve temizdir. Her bir minik hava kesesi havayla dolar. Daha sonra hava çabucak dışarı çıkar.

Sizde KOAH varsa, akciğerlerinizde sorun var demektir.
Hava yollarının içi daralır. Daha az hava girer, çünkü;
- Hava yollarının duvarları kalınlaşır ve şişer
- Etrafındaki küçük kaslar hava yollarını sıkıştırır
- Hava yollarında öksürükle çıkardığınız balgam oluşur
- Minik hava keseleri boşalamaz ve akciğerlerinizi aşırı doluymuş gibi hissedersiniz

Doktorunuz akciğerinizle ilgili sorunlarınızı anlamanıza yardım edebilir. Doktorlar, KOAH' ı iyileştiremezler ama şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilir ve akciğerinizdeki zedelenmeyi yavaşlatabilirler.

Doktorunuzun dediklerini yaparsanız;
- Nefes darlığınızın azaldığını hissedeceksiniz
- Daha az öksüreceksiniz
- Daha güçlü olacaksınız ve daha rahat gezebileceksiniz
- Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz
- Siz ve aileniz KOAH' a karşı neler yapabilirsiniz?
Sigarayı bırakın
Bütün ilaçlarınızı doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Yılda en az iki kez genel kontrol için doktorunuza gidin.
Grip aşısı olup olamıyacağınızı sorun.
Nefes alıp vermeniz kötüleştiğinde, hemen hastaneye veya doktora gidin
Evin havasını temiz tutun. Nefes alıp vermenizi zorlaştıran duman gibi şeylerden uzak durun.
Vücudunuzu dinç tutun. Yürüyün düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı gıdalar yiyin.
KOAH ' ınız ağır ise, nefesinizden olabildiğince yararlanın. Evde hayatı mümkün olduğunca kolaylaştırın.

KOAH kimlerde görülür?

KOAH size başkasından bulaşmaz.
KOAH yetişkinlerde görülür, çocuklarda değil. KOAH lı kişilerin çoğu ya halen sigara içmekte olan ya da eskiden sigara içmiş olan kişilerdir. Her türlü tütün ürününü içmek KOAH ' a neden olabilir.

KOAH ' lı bazı kişiler yemek pişirme veya ısınma amacıyla kullanılan fırın, soba gibi araçlardan çıkan dumanla dolu evlerde yaşamışlardır.

Bazı KOAH ' lı kişiler yıllarca tozlu veya dumanlı yerlerde çalışmıştır.

İlk defa solunum problemleriyle karşılaştıysanız veya bir aydan daha uzun süren öksürüğünüz varsa bir doktora gidin.

Çoğu kişi ileri derecede nefes darlığı gelişmeden doktora gitmez. Bu kişiler nefes alıp vermedeki hafif zorlanmaları veya öksürüğü yıllarca ihmal ederler. KOAH ' lı kişilerin çoğu 40 yaşın üzerindedir. Fakat 40 yaşından daha genç kişilerde de KOAH görülebilir. Solunumla ilgili probleriniz olduğunda, KOAH için ne kadar erken doktora giderseniz, o kadar iyi olur. Doktorlar KOAH ' ınızın ne kadar şiddetli olduğunu size söyliyebilirler.

Doktor ya da hemşire sizi muayene edecektir. Bir kaç basit solunum testi yapmanız gerekebilir. Size sağlığınız ve nefesinizle ilgili sorular soracaklardır. Size eviniz ve çalıştığınız yerler hakkında sorular soracaklardır.
Eğer KOAH ' ınız çok şiddetli değilse, buna hafif KOAH denir.
Eğer KOAH ' ınız kötüye gidiyor ise, buna orta şiddette KOAH denir.
Eğer KOAH ' ınız çok şiddetliyse, buna ağır KOAH denir.
KOAH "spirometri" denilen basit bir solunum testi ile teşhis edilir. Bu test kolay ve ağrısızdır.
Sizden "spirometri" denilen alete bağlı plastik bir borunun içine bütün gücünüzle üflemeniz istenecektir.

Hafif KOAH
Çok fazla öksürüğünüz olabilir. Bazen balgam çıkartırsınız. Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde nefesiniz biraz sıkışabilir.

Orta şiddette KOAH
Daha çok öksürebilirsiniz ve balgam çıkarırsınız. Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde genellikle nefesiniz sıkışır. Ağır bir iş yaparken veya günlük işlerinizi yaparken zorlanabilirsiniz Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz bir kaç haftayı bulur.

Ağır veya çok ağır KOAH
Çok daha fazla öksürebilir ve çok fazla balgam çıkarırsınız. Hem gündüz hem de gece nefesiniz daralır. Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz bir kaç haftayı bulur. Artık işinize gidemeyebilir veya evde günlük işlerinizi yapamıyabilirsiniz. Merdivenleri çıkamıyabilir veya oda içinde yürüyemiyebilirsiniz. Çok çabuk yorulursunuz.

Akciğerlerinizdeki hasarın hızını yavaşlatmak için siz ve aileniz neler yapabilirsiniz?
Sigarayı bırakın. Akciğerlerinize yardım etmek için yapabileceğiniz en önemli şey budur. Sigara içmeyi bırakabilirsiniz Bir doktor ya da hemşireden yardım isteyebilirsiniz. Sigarayı bırakmanıza yardım edecek haplar, özel sakızlar veya cilde yapıştırılan özel flasterler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin. Aileniz ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakmayı deniyeceğinizi söyleyin. Evde sigara bulundurmamalarını söyleyin. İnsanlaera evden uzakta ya da dışarıda sigara içmelerini söyleyin. Sigara içme isteğini artıran yerlerden ve kişilerden uzak durun. Evinizdeki kül tablalarını ortadan kaldırın. Kendinizi meşgul edin. Ellerinizi meşgul edin. Sigara yerine kalem tutmayı deneyin. Çok arzuladığınızda, sakız veya kürdan çiğneyin. Meyve veya sebze atıştırın. Su için. Bu dönemde, bir gün boyunca sigarayı bırakmış olmanın yararları konusunda düşünün. Yeniden sigara içmeye başlarsanız, vazgeçmeyin. Yeniden bırakmayı deneyin. Tam olarak bırakana kadar, bazı insanlar pek çok kere bırakmayı dener. Doktorunuzla görüşün. İlaçlarınızı doktorun söylediği şekilde kullanın. Kontrollerinizi aksatmayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile, yılda iki kez kontrole gidin. Akciğerlerinizin test edilmesini isteyin. Bir doktor ya da hemşireye, grip aşısını her yıl nasıl yaptıracağınızı sorun.

Copyright © 2011 Sayamed by PipesOnline